Summit motors Ljubljana - Ford

Arhiv novic

Iskanje odgovorov pri gekonih - Ford se pri rešitvah zgleduje po naravi

20.10.2015

Dearborn, Michigan, ZDA, 20. oktober 2015 – Družba Ford Motor Company stopa na novo ‘ozemlje’, saj pri iskanju inovativnih rešitev za lepila išče navdih pri gekonih. Ford bo sodeloval tudi s korporacijo Procter & Gamble, s katero si bo delil rezultate raziskav, saj si obe podjetji za paleto poslovnih rešitev pomagata z biomimikrijo.

 

Fordovi raziskovalci si že dolga leta prizadevajo za kar se da trajnostno izdelavo avtomobilov. Ključni izziv je lepilo, ki zagotavlja stik med peno, plastiko in kovinami, saj je zaradi njega razstavljanje delov za recikliranje zelo oteženo.

 

Nato se je nekdo spomnil gekona.

 

Blazinice na prstih temu kuščarju omogočajo, da se oprime večine površin brez tekočin ali površinskega oprijema. Plazilec nato brez težav sprosti oprijem, ne da bi pustil kakršnokoli sled. Ob tem ni zanemarljivo dejstvo, da lahko blazinice tipičnega samčka gekona, ki sicer tehta dobrih 70 gramov, teoretično nosijo maso 133 kilogramov.

 

Gekon je navdih za celo vrsto inovacij na področju oprijema, ki bi jih pri Fordu uporabili po vsem svetu, je povedala Debbie Mielewski, Fordova višja tehnična vodja raziskav trajnostne uporabe plastike.

 

“Rešitev te težave bi lahko prihranila veliko stroškov, predvsem pa bi veliko prihranilo okolje,” je povedala Mielewskijeva. “Tako bi lahko zagotovili večji delež recikliranja pene in plastike ter nadaljnje zmanjšanje našega okoljskega odtisa.”

 

‘Na krilih’ metode z biomimikrijo je Ford v svojem raziskovalnem kampusu v Dearbornu pred nedavnim organiziral forum, na katerem sta sodelovala korporacija Procter & Gamble in inštitut The Biomimicry Institute, neprofitna organizacija, ki za trajnostne rešitve sodobnih izzivov vzpodbuja k inovativnemu pristopu z upoštevanjem narave. Skoraj 200 raziskovalcev in oblikovalcev se je udeležilo celodnevnega dogodka, na katerem so spoznavali biomimikrijo in možnosti za njeno uporabo pri svojem delu.

 

“Navdušeni smo nad priložnostjo, da lahko s Fordom, s katerim nas veže zgodovina uspešnega sodelovanja, sooblikujemo delavnico Inštituta za biomimikrijo,” je povedala Lee Ellen Drechsler, direktorica poslovnih povezav in razvoja korporacije Procter & Gamble. “V naši korporaciji vidimo biomimikrijo kot zanimivo možnost za razširitev pristopov k reševanju zahtevnih raziskovalnih izzivov.”

 

Pristop z biomimikrijo pa ni nov. Navdih za hitre vlake japonskega železniškega omrežja Šinkansen je bil vodomec. Kaveljčki traku velkro ali po domače ‘ježka’ so povzeti iz rastlinskega sveta – gozdni repinec ima v ljudskem jeziku tudi zanimivo ime ‘prpetek’. Velik korak pri razvoju medicinskih igel je omogočilo opazovanje komarjev. Po besedah Gretchen Hooker, vodje projekta za oblikovalske izzive Inštituta za biomimikrijo, se je v zadnjem desetletju zanimanje za tovrstni pristop povečalo zaradi zavedanja o klimatskih spremembah in okoljskih izzivih.

 

Skupina, ki so jo ustanovili leta 2006, si prizadeva za vzpodbujanje ustvarjanja trajnostnih izdelkov in storitev s pomočjo biomimikrije. Poleg pridobivanja izobraževalcev in regionalnih strokovnjakov globalnega omrežja za biomimikrijo organizacija zagotavlja platformo za spoznavanje in uporabo biomimikrije v najrazličnejših izzivih. Sem sodijo tudi odprte inovacije, akademsko-poslovna partnerstva ter izzivi za podjetja in zaposlene, ki zaposlenim omogočajo praktično usposabljanje pri razvoju novih rešitev težav, s katerimi se soočajo podjetja. Spletna zbirka podatkov o bioloških rešitvah AskNature.org zagotavlja navdih vsem, ki iščejo odgovore s pomočjo biomimikrije.

 

“Ford in P&G sta prvi korporaciji, ki sta pristopili k sodelovanju v teh novih izzivih za podjetja in zaposlene,” je povedala Hookerjeva.

 

Poleg recikliranja si Fordove oblikovalske ekipe že skoraj desetletje prizadevajo za odkrivanje tehnologij, ki so nastale po navdihu narave, med zadnje uspehe pa šteje izdelava materialov vlaken za oblazinjenje sedežev in stropa.

 

Ford kot edini avtomobilski proizvajalec v svojih vozilih uporablja Unifijeva izjemno zmogljiva vlakna REPREVE, ki so 100-odstotno izdelana iz recikliranih materialov, kot so plastenke. Vlakna REPREVE je Ford uporabil za oblazinjenje svojih petih globalnih modelov – to so novi F‑150, Explorer, Edge, Focus Electric in Fusion. Uporaba vlaken REPREVE je odraz Fordove zavezanosti zmanjšanju, ponovni uporabi in recikliranju v sklopu globalne trajnostne strategije za zmanjšanje okoljskega odtisa.

 

To zavezo bodo Fordovi oblikovalci skušali nadgraditi z izboljšanimi materiali za vozila. Za navdih skrbi narava in gekon je tipičen zgled, saj bodo po besedah raziskovalcev nove tehnologije poskrbele za spremembo notranjosti Fordovih vozil.

 

“Ko skušamo najti nove načine za zmanjšanje okoljskega odtisa, je nadvse primeren celostni pristop z biomimikrijo, saj je narava izjemno učinkovita in varčna pri uporabi virov,” je povedala Carol Kordich iz oddelka za globalno strateško načrtovanje in razvoj trajnostnih tkanin pri Fordu. “Narava je naš vrhunski vodnik.”

 

# # #

 

O Inštitutu za biomimikrijo (The Biomimicry Institute)
Inštitut za biomimikirjo je neprofitna organizacija, ki pri prizadevanjih za rešitve, s katerimi bi ohranili naš planet zdrav, vzpodbuja k iskanju navdiha v naravi. http://www.biomimicry.org.

Prenesi vsebino